Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rozhledny na Moravě

Příspěvky

Drnholec - rozhledna U křížku

Dřevěná rozhledna s ocelovými prvky v nadmořské výšce 217 metrů byla postavena roku 2012 na viniční trati U Křížku, kde stojí od roku 1899 kříž, který zde nechala vztyčit rodina Scherak. Rozhlednu nechal vystavět MÚ Drnholec, projekt vypracovali Ing. Antonín Olšina a Ing. Martin Novák. Přístupná od června 2012.

 
10. 6. 2019 | Rubrika: Rozhledny na Moravě | Komentářů: 0

Bohdalice - rozhledna a vodojem Holý vrch

Rozhledna na vodojemu u Bohdalic vznikla spontánně při rekonstrukci oblastního vodovodu v roce 2004 a celou stavbu z roštu z pozinkovaného plechu vybudovali pracovníci podniku Vodovody a kanalizace, kteří s tímto nápadem přišli. Vstup na vodojem je volný a pokud se od rozhledny vydáte ke stožárům vysokého napětí v polích, narazíte na dobře ukrytý smírčí kříž.

 
16. 4. 2019 | Rubrika: Rozhledny na Moravě | Komentářů: 0

Slavkov u Brna - rozhledna na golfovém hřišti

Devítimetrová rozhledna vznikla přestavbou bývalé trafostanice na vyhlídkovou věž a na ochoz vede pouhých 25 schodů. Těsně pod ochozem lze spatřit drážky, ve kterých byly nainstalovány izolátory. Z výšky šesti metrů je zajímavý pohled na golfový areál a okolní kopce. Rozhledna se nachází cca 100 metrů od parkoviště golfového hřiště. Přístup je možný pouze pokud se jedná o individuální návštěvy.

 
29. 3. 2019 | Rubrika: Rozhledny na Moravě | Komentářů: 0

Drnovice - rozhledna Chocholík

Rozhledna Chocholík byla postavena na konci roku 2010 jako druhá v pořadí, jelikož předtím zde stávala dřevěná konstrukce, jenž sloužila jako triangulační věž a která zanikla před rokem 1990. V roce 2008 bylo počítáno se 16 metrů vysokou rozhlednou tvořenou především dřevem a železem, ale později byly plány změněny a byla postavena ocelová konstrukce se středovým sloupem za 6,4 milionu. Slavnostní otevření proběhlo 1.5.2011 a od té doby je rozhledna celoročně volně přístupná. Přístup je pro pěší a cyklisty po zpevněné cestě od hřbitova nad kostelem, čeká vás cca 1,6 km. Pro auta platí na tuto silnici zákaz vjezdu.

 
10. 3. 2019 | Rubrika: Rozhledny na Moravě | Komentářů: 0

Čebín - rozhledna Čebínka

Rozhledna Čebínka byla postavena v letech 2002 - 2003 mobilním operátorem a má tedy klasický tvar ocelového stožáru. Otevření vyhlídkového ochozu se tehdy neslo v duchu oslav 650-ti let od založení obce. Základna stožáru leží v nadmořské výšce 432 m, výška stožáru je 38 m. Na vyhlídkovou plošinu ve výšce 30 m vede 161 schodů s 10 malými odpočívadly.

 
8. 3. 2019 | Rubrika: Rozhledny na Moravě | Komentářů: 0

Bukovany - Bukovanský mlýn a rozhledna

Větrný mlýn nad obcí Bukovany u Kyjova byl postaven a slavnostně otevřen v roce 2004. Tvůrcem mlýna je pan Josef Kouřil z Kyjova, který si stavbou mlýna splnil svůj dětský sen a vytvořil tak kouzelné místo, které přitahuje každoročně tisíce návštěvníků. Třípatrová budova mlýna ukrývá malou expozici slovácké kuchyně 1. pol. 20. století a také galerii, kde se koná celoroční prodejní výstava „Tradiční výrobek Slovácka z keramické dílny Náplavovi“.

 
4. 3. 2019 | Rubrika: Rozhledny na Moravě | Komentářů: 0

Hýsly - bývalá rozhledna Johanka

Rozhledna stávala na mírném návrší Johanka u obce Hýsly nedaleko Kyjova a nechala ji tady postavit obec přímo nad objektem bývalé vodárny. Hned vedle rozhledny byla současně vybudována pergola s posezením, areál byl oplocen a jako atrakce se zde pásla na volno puštěná ovce. 

 
19. 1. 2019 | Rubrika: Rozhledny na Moravě | Komentářů: 0

Loučka u Vizovic - rozhledna Doubrava

Rozhlednu na hřebeni kopce Doubrava představuje ocelový typizovaný stožár společnosti T-Mobile, který byl vybudován na podzim roku 2002 u osady Loučka. Stalo se tak na místě, kde v první polovině minulého století stávala dřevěná rozhledna, která však byla pro špatný stav v padesátých letech stržena. Nový vysílač byl postaven na pozemku Lesního družstva Malinová stráň, které si vymínilo, že stožár ponese i turistický vyhlídkový ochoz. 

 
8. 1. 2019 | Rubrika: Rozhledny na Moravě | Komentářů: 0

Chlebovice - rozhledna Panorama

Vyhlídková věž Panorama na severovýchodním úbočí hory Kabátice u obce Chlebovice byla postavena v letech 2000 - 2001. O její výstavbu rozhledny se zasloužilo především Občanské sdružení „Bezručův kraj“, které usilovalo zrealizovat tuto myšlenku již od roku 1996. Hlavním investorem stavby rozhledny bylo město Frýdek-Místek a náklady na vybudování rozhledny se vyšplhaly na cca 2,2 mil. Kč.

 
2. 1. 2019 | Rubrika: Rozhledny na Moravě | Komentářů: 0

Přáslavice - rozhledna Božka

Rozhledna Božka byla postavena v roce 2009 za pomoci dotace EU - ROP Střední Morava. Stojí ve výšce 320 m.n.m a jméno Božka dostala podle maminky starosty obce Přáslavice. Rozhledna Božka v obci Přáslavice nedaleko Olomouce byla naším cílem během krátkého odpoledního výletu. Auto jsme zaparkovali přímo pod rozhlednou, stojící v areálu fotbalového hřiště a vydali se do pokladny. Zde jsme koupili turistickou známku, vstupenky a dostali pěkné razítko do památníku.

 
28. 12. 2018 | Rubrika: Rozhledny na Moravě | Komentářů: 0