Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lažany - Pekařova brána

Pekařova brána se nám doslova postavila do cesty v rámci dovolené v Českém ráji roku, když jsme mířili za památkami do obce Vyskeř. Vůbec jsme o ní nevěděli a ani ještě tenkrát neměla turistickou známku, takže když se tento krásný skalní útvar vynořil za zatáčkou, docela nás překvapil, ale okamžitě se nám zalíbil.

Lažany - Pekařova brána - Český ráj

Kousek před bránou jsme naše stříbrné autíčko zaparkovali na okraji silnice a vydali se na její obhlídku. Vzápětí jsme prošli pod gotickým lomeným obloukem a po vytesaných schodech do skály jsme se vydali nahoru. Naším cílem nebylo jen stanout na vrchní plotně brány, ale také jsme měli v úmyslu zde vyzvednout kešku. Nehledali jsme ji dlouho a tak jsme se brzy posadili nad silnicí a pozorovali skromné dění pod sebou.

Lažany - Pekařova brána - Český ráj

Občas projelo auto, ale jinak zde bylo ticho a klid. Přečetli jsme si tedy něco o tom, proč zde takový skalní útvar vlastně vznikl. Zjistili jsme, že brána vznikla při stavbě zdejší silnice, při které stavitelé narazili na skálu místními nazývanou Mnich. Zaujalo nás, že místo aby skálu celou odstřelili, tak se rozhodli ji zachovat a vytesat do ní lomený oblouk pro průjezd povozů a průchod pěších. Vznikla tak tvarově zajímavá brána vytvořená zčásti přírodou a zčásti lidskou rukou, která nás svou krásou opravdu ohromila.

Lažany - Pekařova brána - Český ráj

Na závěr jsme se ještě dočetli, že útvar nese jméno známého českého historika Josefa Pekaře, po němž byla pojmenována i turistická stezka vedoucí z Valdštejna na Kost. Po zjištění informací jsme ještě chvíli poseděli nahoře na bráně a pak jsme sešli dolů a vrátili se k autu, kterým jsme vzápětí odjeli do obce Vyskeř. Jaké památky jsme zde našli se dočtete v mých dalších příspěvcích.

Lažany - Pekařova brána - Český ráj

Kompletní fotogalerii najdete zde

https://jirkacek1.rajce.idnes.cz/Lazany_-_Pekarova_brana/

Historie :

Zajímavý skalní útvar Pekařova brána stojí nad silničkou, která vede z Vyskeře do Libošovic, u obce Lažany. Brána vznikla při stavbě silnice, když její stavitelé narazili na skálu místními nazývanou Mnich. Stavitelé se rozhodli pro zachování skály a vytesání lomeného oblouku pro průjezd povozů a průchod pěších. Vznikla tak tvarově zajímavá brána vytvořená zčásti přírodou a zčásti lidskou rukou. Do skály byly navíc vytesány schody, kterými lze vystoupit na vrchol a pozorovat okolí. Útvar nese jméno známého českého historika Josefa Pekaře, po němž se říká i turistické stezce vedoucí z Valdštejna na Kost. Místo je celoročně dostupné autem.

Historie čerpána z webu

http://www.kudyznudy.cz/Aktivity-a-akce/Aktivity/Pekarova-brana-v-Ceskem-raji.aspx

Pekařova brána je držitelem turistické zámky č.2259.

https://www.turisticke-znamky.cz/znamky/pekarova-brana-c2259

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář