Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kaple v Čechách

Příspěvky

Rokytnice v Orlických horách - kaplička v Dolní Rokytnici

Výklenková kaplička v Dolní Rokytnici v Orlických horách byla postavena pravděpodobně v první polovině 19. století. Drobná stavba je každopádně doložena na mapě Stabilního katastru v roce 1840. Pomodlit se u ní mohli poutníci putující po staré cestě z Rokytnice do Žamberka či ti, směřující na opačnou stranu. Okolo roku 2017 byla opravena.

 
24. 4. 2019 | Rubrika: Kaple v Čechách | Komentářů: 0

Rokytnice v Orlických horách - kaple sv. Antonína Paduánského

Kaple sv. Antonína Paduánského pochází z první poloviny 19. století a vedle stojící lípa byla asi vysazena ve stejné době. U kaple se dále nachází socha sv. Antonína Paduánského z počátku 19. století, která byla původně umístěna u silnice z Nebeské Rybné do Říček, kde se v roce 1998 zřítila a rozbila. V letech 2001 - 2002 prošla generální rekonstrukcí a byla umístěna do Prostřední Rokytnice ke kapličce sv. Antonína, kde byla 12.6. 2002 slavnostně vysvěcena.

 
24. 4. 2019 | Rubrika: Kaple v Čechách | Komentářů: 0

Rokytnice v Orlických horách - kaple sv. Anny

Kapli sv. Anny v Rokytnici v Orlických horách nechal nad zámeckým pivovarem nedaleko od zámeckého areálu v letech 1722 a 1723 vystavět Jan Karel Nostitz (1673-1740), syn Kryštofa Václava Nostitze a Juliany Metychové z Čečova. Poutní kaple byla zasvěcena sv. matce Anně, sv. Šebestiánovi a čtrnácti sv. pomocníkům a podle pověsti byla vystavěna jako připomínka na zlou dobu neúrody a velké drahoty. Na místě kaple snad původně stávala střelnice nebo lovecký pavilon, což by mohlo odpovídat vzhledem k umístění stavby na kraji panských luk nedaleko od zámeckého areálu.

 
22. 4. 2019 | Rubrika: Kaple v Čechách | Komentářů: 0

Dubecko - kaple sv. Jana Nepomuckého

Kaplička je drobnou stavbou se zvoničkou, která byla z nákladu místních obyvatel vystavěna v roce 1841 Janem Zemanem ze Žernova. K jejímu restaurování došlo v roce 1944 a v roce 2005 byla znovu vysvěcena a roku 2018 opět opravena. V interiéru je kamenný oltář s kartuší se zlaceným frakturním nápisem Orodug za nás, / Swatý Jene / Nepomucky., a polychromovanou, esovitě prohnutou sochou sv. Jana Nepomuckého s nakročenou nohou. Po boku světce postavy klečících andělů a rohy hojnosti. 

 
19. 2. 2019 | Rubrika: Kaple v Čechách | Komentářů: 0

Brandýs nad Orlicí - kaple Panny Marie

Na místě kaple Panny Marie stávala původně dřevěná kaplička z roku 1816, která byla v roce 1864 přestavěna. Cihly a dříví na stavbu daroval kníže Chimay a tehdy uvnitř visel cenný obraz Navštívení Panny Marie od umělce Umlaufa z Letohradu. V pozdějších letech byla kaplička opravena, když rekonstrukci financovali manželé Štanglerovi z hostince v Zadních Klopotech.

 
20. 1. 2019 | Rubrika: Kaple v Čechách | Komentářů: 0

Sedliště - kaple sv. Michaela archanděla

Kaple sv. Michaela archanděla byla postavena na návsi obce Sedliště v roce 1874 na místě zbořené starší kaple. Tehdy dostala novorománskou podobu. Roku 1995 získala památkovou ochranu a o pět let později byla krásně opravena. Jedná se o filiální kapli náležející do litomyšlské farnosti. Bohoslužby se v kapli v současné době nekonají.

 
12. 1. 2019 | Rubrika: Kaple v Čechách | Komentářů: 0