Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kaple v Čechách

Příspěvky

Dubecko - kaple sv. Jana Nepomuckého

Kaplička je drobnou stavbou se zvoničkou, která byla z nákladu místních obyvatel vystavěna v roce 1841 Janem Zemanem ze Žernova. K jejímu restaurování došlo v roce 1944 a v roce 2005 byla znovu vysvěcena a roku 2018 opět opravena. V interiéru je kamenný oltář s kartuší se zlaceným frakturním nápisem Orodug za nás, / Swatý Jene / Nepomucky., a polychromovanou, esovitě prohnutou sochou sv. Jana Nepomuckého s nakročenou nohou. Po boku světce postavy klečících andělů a rohy hojnosti. 

 
19. 2. 2019 | Rubrika: Kaple v Čechách | Komentářů: 0

Brandýs nad Orlicí - kaple Panny Marie

Na místě kaple Panny Marie stávala původně dřevěná kaplička z roku 1816, která byla v roce 1864 přestavěna. Cihly a dříví na stavbu daroval kníže Chimay a tehdy uvnitř visel cenný obraz Navštívení Panny Marie od umělce Umlaufa z Letohradu. V pozdějších letech byla kaplička opravena, když rekonstrukci financovali manželé Štanglerovi z hostince v Zadních Klopotech.

 
20. 1. 2019 | Rubrika: Kaple v Čechách | Komentářů: 0

Sedliště - kaple sv. Michaela archanděla

Kaple sv. Michaela archanděla byla postavena na návsi obce Sedliště v roce 1874 na místě zbořené starší kaple. Tehdy dostala novorománskou podobu. Roku 1995 získala památkovou ochranu a o pět let později byla krásně opravena. Jedná se o filiální kapli náležející do litomyšlské farnosti. Bohoslužby se v kapli v současné době nekonají.

 
12. 1. 2019 | Rubrika: Kaple v Čechách | Komentářů: 0